2019 Results

Class 1 Piano Solo - Y3 & under  -  Alex Yu
Class 2 Piano Solo - Y4 & under  -  Yuxuan Feng
Class 3 Piano Solo - Y5 & under  -  Alex Yu
Class 4 Piano Solo - Y6 & under  -  Oliver Plumptre
Class 5 Piano Solo - Y8 & under  -  Elizabeth Chung
Class 6 Piano Solo - Y10 & under  -  Kristina Dixon
Class 7 Piano Solo - Y12 & under  -  Daisy Cameron
Class 8 Piano Solo Sonatina - Y9 & under  -  Tommy Sun
Class 9 Piano Recital - Y11 & under  -  Patrick Hideomi Townsend
Class 10 Piano solo - open   -  Jamie Brown
Class 11 Piano Solo Music Theatre & Film - open  -  Andy Cole
Class 12 Piano Solo Sonata - open  -  Stefan Weidner
Class 13 Piano Solo Chopin - open  -  Bob Rose
Class 14 Piano Solo 20th/21st Century - open  -  Bob Rose
Class 15 Piano Duet - Y6 & under  -  Yuxuan  Feng & Leon Zhuang
Class 16 Piano Duet - Y9 & under   -  Rachel & Leon Zhuang
Class 17 Piano Duet - open  -  Rachel & Leon Zhuang
Class 18 Family Duet - any age  -  Rachel & Leon Zhuang
Class 19 String solo - Y6 & under  -  Isla Jones
Class 20 String solo - Y9 & under  -  Yuyang Xu
Class 21 String solo - Y11 & under  -  Edith Berryman
Class 22 String solo - open  -  Yilin Xu
Class 24 Guitar solo - Y11 & under  -  Rishi Ramesh
Class 25 Woodwind - Y6 & under  -  William Hemingway
Class 26 Woodwind - Y9 & under  -  William Hemingway
Class 27 Woodwind - Y11 & under  -  Emily Watson
Class 28 Woodwind - open  -  Isobel Kerr
Class 30 Brass solo - Y9 & under  -  Elizabeth Chung
Class 31 Brass solo - Y11 & under  -  Ainslee Farrar
Class 32 Trumpet/cornet - Y11 & under  -  Ainslee Farrar
Class 33 Brass Solo - open  -  Ainslee Farrar
Class 34 Solo Instrumentalists' Challenge  -  Jamie Brown
Class 35 Two instruments  -  Grace Turner
Class 37 Small Instrumental Ensemble - Y6 & under   -  Three Bows (no arrows)
Class 38 Small Instrumental Ensemble  -  Colne Valley Quartet
Class 42 Ukelele Group - open  -  Friends of Beaumont Park
Class 44 Girls Solo - Y5 & under  -  Evie Owen
Class 45 Girls Solo - Y6 & 7  -  Abigail Webster
Class 46 Girls Solo - Y8 & 9  -  Emma Nelson
Class 47 Boys Solo  -  Charlie Topham
Class 48 Junior Singers' Challenge  -  Emma Nelson
Class 49 Girls Solo - Y10 & 11  -  Alexandra Wilkinson
Class 50 Girls Solo - Y12 & 13  -  Megan Mouncey
Class 51 Young Men's Solo  -  Sean Reilly
Class 52 Young Singers English Song - Y13 & under  -  Alexandra Wilkinson
Class 53 Rose Bowl  -  Alexandra Wilkinson
Class 54 Music Theatre - Y5 & under  -  Lillian Hewardine
Class 55 Music Theatre Y6 & 7   -  Madeleine North
Class 56 Music Theatre Y8 & 9  -  Amy Symonds
Class 57 Music Theatre  Y10 & 11  -  Saskia Kirk
Class 58 Music Theatre Y12 & 13  -  Isabel Hinchliffe
Class 59 Walt Disney - Y5 & under   -  Evie Owen
Class 60 Walt Disney Y6 & 7  -  Madeleine North
Class 61 Walt Disney Y8 & 9  -  Rosanna Hall
Class 62 Walt Disney Y10 & 11  -  Zoe Garnett
Class 63 Walt Disney Y12 & 13  -  Isabel Hinchliffe
Class 64 Walt Disney  -  Rebecca Waterhouse
Class 65 Pop Ballad  -  Isabelle Goodall Munroe
Class 66 Unaccompanied Folk Song  -  Alexandra Wilkinson
Class 67 Young Singers Recital  -  Colin Shires
Class 68 Oratorio or Sacred Work Solo  -  Colin Shires
Class 69 Operatic Solo   -  Megan Nelson
Class 70 British Composer Solo  -  Megan Nelson
Class 71 French Melodie or German Leider  -  Hannah Wharton
Class 72 The Rose Bowl Challenge  -  Megan Nelson
Class 73 Music Theatre  -  Richard Buxton
Class 74 Light Opera  -  Claire Helm
Class 75 Vocal Recital  -  Patricia Waller
Class 76 Singing Playing, moving & performing  -  Lindley Junior - Musicals Group
Class 78 Junior Choir -hymns or sacred song - Y6 & under  -  Lindley Junior - Choir
Class 79 Junior choir - Y6 & under  -  Hymers College Junior - Choir
Class 80 Young People's choir - Y6 & under  -  Lindley Junior - Choir
Class 82 Young People's Choir - Y9 & under  -  Lindley Junior - Choir
Class 83 Young people's Choir  -  Rastrick High - Full Choir
Class 84 Adult Choirs Christmas/Festive  -  Denby Dale Ladies
Class 85 Adult Choirs  -  Peterborough Voices
Class 86 Small choirs  -  The Harmonettes
Class 87 Ladies Choirs  -  Peterborough Voices
Class 88 Male Voice Choirs  -  Brythoniaid Male Voice Choir
Class 89 Mixed Voice Choirs  -  Lindley Community Choir
Class 90 Choir Programme  -  Brythoniaid Male Voice Choir
Class 91 Choir Prize Winners Challenge  -  Peterborough Voices
Class 101 Verse speaking - Y4 & under  -  Niamh Hasmon
Class 102 Verse speaking - Y6 & under  -  Sarah Carr
Class 103 Verse speaking - Y9 & under  -  Daisy Wade
Class 104 Humorous verse - Y4 & under  -  Henry Preece
Class 105 Humorous verse - Y6 & under  -  Sarah Carr
Class 107 Bible reading - Y6 & Under Savannah  -  Ramsden Clark
Class 108  Bible reading - open  -  Hilary Pollard
Class 109 Prepared Reading - Y4 & under  -  Savannah Ramsden Clark
Class 110 Prepared Reading - Y6 & under  -  Sarah Carr
Class 111 Prepared reading - Y9 & under  -  Daisy Wade
Class 112 Prepared reading - open  -  Grace Garner
Class 113 Sight reading Y6 & under  -  Leah Hayden
Class 114 Sight reading - open  -  Hilary Pollard
Class 118 Storytelling - open Not awarded as over time
Class 119 Dramatic Solo - Y6 & under  -  Emma Davies
Class 120 Dramatic Solo - Y9 & under  -  Daisy Wade
Class 121 Dramatic Solo - Y11 & under  -  Reece Garea Jennings
Class 122 Dramatic Solo  - open  -  Richard Barter
Class 123 Dramatic Solo Shakespeare - Y11 & under  -  Reece Garea Jennings
Class 124 Dramatic Solo Shakespeare - open  -  Richard Barter
Class 125 Dramatic Duologue - Y6 & under  -  Sarah Carr & Scarlett Farr
Class 126 Dramatic Duologue - Y9 & under  -  Not awarded (time)
Class 127 Dramatic Duologue - Y11 & under  -  Karolina Kowal & Libby Stephens
Class 131 Dialect Speaking - open  -  Alan Walker
Class 132 Dialect Prose writing - open  -  Carol Waters
Class 133 Dialect poetry writing - open  -  Christine Goodwin
   
   
Kirklees Young Musician 2019  -  Will Robertson
Arthur Rooke Trophy for the best young choir  -  Lindley Junior - Choir
Eileen Bass Trophy to the most promising pianist in the festival  -  Jamie Brown
Yorkshire Building Society Challenge Trophy for the most memorable speech by a young performer -  Sarah Carr
The Scholes Trophy for Best Overall Verse Speaking  -  Daisy Wade
David Cawthra Trophy for the best Kirklees pianist in the recital class  -  Patrick Hideomi Townsend
Huddersfield Centenary Trophy for the single best choir piece in the festival  -  Peterborough Sings
Andrea Hampshire Trophy to the most promising non-winner in classes 44 to 47  -  Madeleine North
Louise Hinchliffe Trophy to the most promising non-winner in classes 49 to 52  -  Sean Reilly

NEW